top of page

 

FRA FØDSEL TIL FLYTTING

 

Vi legger et solid grunnlag for valpene våre. De håndteres daglig fra fødsel, og vi klipper små klør ukentlig fra valpene er en uke gamle.
Det er mye som skjer i tiden før valpene kan flytte til sine nye hjem, både med hensyn til utvikling og innsats fra oss. I store trekk ser den første perioden sånn ut for våre valper:
 

 

 

0-14 DAGER: VEGETATIV PERIODE

Valpen spiser og sover. Nervesystemet er enda ikke utviklet og valpen er både døv og blind. Hjerneaktiviteten er lite utviklet, og bevegelsene er ukontrollerte. Nå bruker valpen sin lukte- og følelsessans for å orientere seg, og den påvirkes mye av temperaturen i omgivelsene. 


Dette gjør vi: 

Hovedsaklig observerer vi valpene i denne perioden. Vi sørger for at de har det varmt og godt, og at de får i seg nok melk. Valpene veies daglig den første uken, eller til de har doblet fødselsvekten sin. Vi følger nøye med på om noen av valpene trenger ekstra næring, og om utviklingen går som den skal.
For å støtte utvikling av leddene får valpene helt fra start et underlag som gir godt grep når valpene beveger seg omkring i kassen.
Vi gir valpene ENS (Early Neurological Stimulation) fra dag 3-16, hvis det ikke er andre ting som stresser dem i valpekassen. Dette gjør vi for å legge et godt grunnlag for å håndtere stress i framtiden. God stressmestring kan også gi helsemessige fordeler, som større motstandskraft mot sykdom.

 

 

2-3 UKER: OVERGANGSFASEN

Valpen blir nå et lite individ som både kan høre og se. Den begynner gradvis å få styring på musklene sine og øynene åpnes rundt den 10.-14. dagen. På dette stadiet kan valpen kun se skygger og omriss i omgivelsene.

Når valpen er ca. 3 uker gammel begynner hørselen å utvikles. Valpen vil fra 3 ukers alder begynne å oppfatte og reagere på ting som skjer i omgivelsene. Det er viktig at valpen allerede utsettes for forskjellige positive stimuli fra da av, for å utvikle seg til en trygg voksen hund.

Valpen får sine første tenner, og den begynner å undersøke ting med munnen. 
 

Dette gjør vi:

Vi fullfører ENS-programmet og ser til at valpene har kommet seg opp på beina. Valper som evt. henger litt etter får hjelp ved manipulasjon og ved at vi setter inn passende «hinder» som gir dem bedre fraspark.
Når valpene nærmer seg 3 uker setter vi inn et passende toalettområde med en annen type underlag (vi bruker kunstgress). Nå begynner de instinktivt å trekke bort fra soveplassen for å gjøre fra seg, så når vi tilbyr dem et egnet toalettområde utvikles dette instinktet og valpene får et naturlig forhold til renslighet.
Ved ca 3 ukers alder tilbyr vi tynn valpegrøt, for å starte tilvenning til fast føde. 

Valpene dier hovedsaklig fortsatt, men små porsjoner med grøt er spennende og nødvendig for å stimulere dem til å spise egen mat etter hvert.

 

 

3-7 UKER: PREGNINGSFASEN

Nå skal valpene preges på mennesker og de skal lære seg å oppfatte andre hunder som artsfeller. Det siste skjer primært gjennom omgang med kullsøsken, mor og evt. andre hunder i huset. Det er veldig viktig at valpene håndteres regelmessig av mennesker nå! Hvis valpene får for lite kontakt med mennesker, blir pregningen mangelfull og valpenes fremtidige forhold til folk kan bli påvirket. Valpene må utsettes for variert påvirkning, og oppdretterens jobb begynner for alvor i denne perioden.

Dette gjør vi: 
3 uker: Valpene flytter ned i stua på dagtid. Nå får de møte våre andre hunder og vi begynner å ta imot besøk fra familie og folk som valpemor kjenner fra før. De blir kjent med ting som foregår i et normalt dagligliv, som støvsuging, TV, matlaging og diverse andre aktiviteter. Vi spiller av lyder som fyrverkeri og tordenvær på lavt volum, mens valpene dier eller hviler. Volumet økes gradvis de neste ukene, men aldri så mye at valpene blir redde eller urolige. Vi spiller også rolig musikk for dem, dette virker beroligende på både folk og dyr.
I valpebingen får de helt fra start et stort, åpent bur (uten dører) med myke puter og tepper, for en myk introduksjon til burtreningen.
Studier har vist at valper enda ikke har utviklet ekte fryktrespons ved 3 ukers alder, selv om de kan skvette av skarpe lyder. Dette betyr at vi har et vindu hvor vi kan begynne å utvikle avreaksjon. Vi slipper ting i gulvet, hoster, støvsuger og lager lyder for at valpene skal skvette litt. Siden de ikke kjenner ekte frykt enda vil de hente seg inn igjen raskt og som regel undersøke hva det var som lagde lyden. 
Fra uke 3 har vi som mål å introdusere valpene for en ny ting hver dag. Dette kan være leker med forskjellig tekstur og form, diverse typer underlag eller forskjellige opplevelser. 

 

4 uker: Valpene får større areal å oppholde seg på, for nå trenger de mer plass til å strekke på beina. Vi lager små utfordringer som de må løse individuelt, for eksempel et enkelt stengsel mellom valpen og mat som vi tilbyr, hvor valpen selv må finne ut av hvordan den skal komme seg til maten. 
Hvis valpene har begynt å ta imot godbiter introduserer vi også klikker i denne perioden. Hvis ikke venter vi litt, til valpene er mer interessert i godbiter.
Vi fokuserer enda mer på å håndtere/trene hver valp enkeltvis fra denne alderen.

 

5-6 uker: Valpene utvikler ekte fryktrespons. Nå må vi følge med hver enkelt valp nøye, slik at vi kan hjelpe dem med å komme over ting de eventuelt blir redde for. Ved første tegn til ekte fryktrespons slutter vi å påvirke bevisst med skarpe lyder.Sosialiseringen med folk og dyr fortsetter, i tillegg får de diverse små utfordringer. 
Vi har små økter med individuell trening der vi vektlegger fokus og ro. Her har vi også små økter med individuell burtrening, dersom valpene er modne for det.
Vi innfører "tyggetimen" på kveldstid, der valpene får kose seg med tyggegodis for å roe seg før natta. Vi ser alltid til at det er langt flere tyggebiter enn valper, for å forebygge mot ressursforsvar.
Valpene blir introdusert for snuse- og slikkematter som rolig aktivisering, og vi begynner tilvenning av sele, halsbånd og kobbel.

Valpene er mye ute når været tillater det. Det er mange lukter som kommer med vinden, i tillegg til lyder og synsinntrykk fra den store verden. Vi tar dem også med på bilturer, og oppsøker trygge men spennende miljø.

 

 

7-12/14 UKER: SOSIALISERINGSFASEN

Sosialiseringsperioden er den viktigste perioden i valpens liv. Det er nå valpen lærer å være et sosialt individ, som kan omgås mennesker og dyr med respekt. Valpen skal lære å omgås både barn og voksne mennesker, andre hunder og dyr. Samtidig skal den oppleve ting som er litt annerledes, f.eks. barnevogner, sykler, biler, rullestoler, joggere osv. 

Når den voksne hunden står overfor nye bekjentskaper, vil den se det i lys av erfaringene fra sosialiseringsperioden. Dårlige opplevelser kan prege resten av valpens liv negativt, mens gode opplevelser vil gi valpen en positiv innfallsvinkel til nye situasjoner. Hvis valpen fra tidlig av lærer at de fleste folk og dyr er hyggelige, vil den altså ha gode forutsetninger for å bli en trygg og optimistisk hund som voksen.

Dette gjør vi:

Vi fortsetter å ta valpene med på små oppdagelsesreiser i forskjellige miljø, både samlet og enkeltvis. Vi lar dem observere og/eller møte forskjellige folk og dyr, og fortsetter med mye håndtering og små økter med følgetrening (båndtrening). 

Ved 7 ukers alder gjennomgår de en PAT (Puppy Aptitude Test) for å få en pekepinn om hva som bør vektlegges mest i veien videre for hver enkelt valp. 

Mellom uke 7 og 8 besøker valpene veterinæren, hvor de får en grundig helsesjekk og mikrochip. De får også vaksine, dersom smittepresset tilsier dette. Vi er nøye med at valpenes første erfaring hos veterinæren skal være en positiv opplevelse!

Valpene er leveringsklare fra 8 ukers alder og den nye familien må fortsette med sosialisering og miljøtrening når valpen kommer hjem.

email-309491_1280.png
  • Facebook
  • Instagram
bottom of page